EDİRNE MERİÇ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Meriç İlçesi Kırk Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışması Ödül Törenine Katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN 07/04/2016 tarihinde incelemelerde bulunmak ve  "40 Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışması" Ödül Törenine katılmak üzere İlçemize gelmişlerdir.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Meriç İlçesi Kırk Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışması Ödül Törenine Katıldı.

   7 Nisan 2016 Perşembe günü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşrif ederek çeşitli incelemelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, ardından ilçemizde bulunan kurumları ziyaret ederek çeşitli bilgiler aldı. Öğrencilerle de sohbet imkanı bulan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzce uygulanmakta olan iş makinası simülatör projesini de yerinde inceledi. Ardından İlçe Kaymakamımız Sayın Ali İhsan BAŞAK´ı makamında ziyaret etti.

   Ziyaretin ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ilçe müftülüğümüz tarafından hazırlanan "40 Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışması" Ödül Törenine geçildi. Törene İlçe Kaymakamımız Sayı Ali İhsan BAŞAK, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Edirne İl Müftüsü Sayın Emrullah ÜZÜM, Meriç İlçe Protokolü ile öğrenciler ve veliler katıldı. 

   Tören Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

   İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan yapmış olduğu konuşmasında; “Hayat, insanlığın mutluluğu arayış sürecidir. Toplumların geleceği özünü yitirmemiş kültürel mirasın üzerine inşa edilir. Tarih, insanlığın onurunu yücelten, gücü değil değerleri önceleyen milletleri zirveye taşır. Medeniyetimiz, asırlardır İslam’ın insanın mutluluğunu esas alan ilkeleriyle ayaktadır.

Bugün 1445 yıl öncesinde dünyamızı şereflendiren, merhamet abidesi, insanlığın zirvesi, numune-i imtisal, Sevgili Peygamberimizin kutlu doğumlarının hatırasıyla gönülleri buluşturacağız.

O, Allah’ın insanlar arasından seçtiği bir doğruluk timsaliydi. Âlemlere rahmet olarak geldi ve kâinat O’nu hiç bitmeyen aşkla sevdi. İslam’ın evrensel, çağlar üstü mesajı, O’nun rehberliğinde hayat buldu. Ve medeniyetimiz, O’nun getirdiği değerler üzerine inşa oldu.

Değerlerin anlamını yitirdiği, insan onurunun göz ardı edildiği, insanı değersizleştirme ve değerlerinden soyutlama gayretlerinin küresel ölçekte politikalar haline getirildiği günümüz modern dünyası, O’nun ebedi mesajına; sevgiye, barış ve merhamete bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Ne mutlu ki milletimizin her yıl artan bir heyecanla bağrına bastığı Kutlu Doğum haftası O’na hasretin bir simgesidir. Bugünler manevi iklimi yaşamamıza vesile olan ahlâk peygamberinin onur mücadelesini ve insana bakışını yeniden keşfetmek için önemli bir fırsattır.

Kaybedeni olmayan yarışmalarda amacımız, toplumumuzda oluşan farkındalığa çocuklarımızın öncülüğünde katkı sunarak bu günleri en güzel şekilde değerlendirmektir. Bunu aynı duygularla hep birlikte başardığımıza inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sevgili Peygamberimizin kutlu doğumunu ve Regaip kandilinizi tebrik ediyor, bu mübarek günlerin şehrimiz, ülkemiz ve tüm insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum.

Yarışmalara dereceye giren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Meriç Kaymakamı Sayın Ali İhsan Başak, katılımcılara hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında; “Bugün Kırk Hadis ezberleme ve ödül töreni için buradayız. Ödül töreninin çok güzel bir güne denk gelmesi dolayısıyla, ben öncelikle, yarın kavuşacağımız mübarek 3 aylar vesilesiyle Ülkemize ve İslam Âlemine hayırlar getirmesini diliyorum.

Bu vesileyle, çok kıymetli, değerli kültürümüz ve değerler silsilesi olan dinimizin ve devletimizin ilelebet devamını Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbim değerlerimize ve devletimize zeval vermesin.

Bu programı düzenleyen kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Sevgili öğrenciler, önemli olan burada dereceye girmek değil, bu güzel programa katılmak, Kırk hadisi ezberlemek, Sevgili Peygamberimizin güzel sözlerini zihninize almak ve onunla amel etmek yani uygulamak. Sizlere tavsiyem sevgili öğrenciler, öğrendiğiniz, ezberlediğiniz bu Kırk Hadis’i lütfen hayatınıza uygulayınız. Dereceye her zaman girebilirsiniz ama hayatınıza uygulayıp, başarılı örnek bir insan olmak herkese nasip olmayabilir.

Bu vesile ile katılımcılarımıza tekrar teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum” dedi.

Edirne İl Müftüsü Sayın Emrullah Üzüm ise konuşmasında; “Bu Kutlu Doğum programında Kırk Hadis ezberlemiş, medeniyetin inşasında en mühim yapı taşı olan bilgiyle buluşmuş, Vahiy bilgisiyle buluşmuş öğrencilerimiz ile buluşmak beni çok heyecanlandırıyor. Bu bakımdan emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum.

Malumunuz Sevgili Peygamber Efendimiz asrı saadet dediğimiz o mutluluk çağında insanların hakikaten, dünyada mutlu oldukları ve bu mutluluklarını en güzel şekilde temsil ettikleri o çağda bir medeniyet kurdu. Bu medeniyet, Âdem a.s. ile kurulan tevhit medeniyetiydi. Allah’ın birliği, inancı, insanlarla buluşturan medeniyetti. Ondan sonra biz Türk Milleti olarak Selçuklu medeniyetini kurduk, Osmanlı medeniyetini kurduk; Dünyayı bir barış kenti haline getirdik. Vahiy bilgisiyle, Kur’an ve sünnet bilgisiyle, Peygamberlerin getirdiği bu tevhit inancıyla buluşan insanlık mutlu bir hayat yaşıyor.

Kırk hadisi ezberleyen çocuklarımız, ileride göreceksiniz ki, medeniyeti bu çocuklar kuracak. Yine bilgiye, kitaba, akla, ilme dayalı medeniyeti inşallah siz öğretmen kardeşlerimizin yetiştirdiği bu çocuklar kuracak.

Bu vesile ile ben hem öğretmen kardeşlerimize, hem bu işe vesile olan bütün kardeşlerimize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.            

Protokol konuşmalarının ardından öğrenciler sırasıyla sahneye çıkarak ezberledikleri hadisleri okudular. Öğrencilerden oluşan koronun söylediği ilahinin ardından Kırk Hadis Ezberleme ve Okuma Yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.

Program günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesi ve öğrenciler tarafından çizilen, Meriç İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe meydanında sergilenen “Hat Tezhip” sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

 

12-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-201612-04-2016

Büyükdoğanca Mahallesi Ahmet Tosun Caddesi No 1 22600 MERİÇ/EDİRNE - 284 415 13 73-74

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.